Witamy w największym w Polsce serwisie ogłoszeniowym, gromadzącym oferty redaktorów prac i opracowań z każdej dziedziny!

Jak przygotować prace pod względem technicznym cz.2

Opublikowano: 2013-11-07

W pierwszej części pracy, zaprezentowane zostały ustawienia marginesów w części drugiej natomiast przestawiona zostanie edycja interlinii i odstępów.

Podobnie jak w poprzedniej części, edycja tekstu zostanie przedstawiona na podstawie wielkiego dzieła Bracia Karamazow, Fiodora Dostojewskiego.

Interlinia inaczej zwana światłem międzywierszowym, w potocznym znaczeniu to odstęp pomiędzy poszczególnymi linijkami tekstu.

interlinia

1. Ustawienia interlinii

Prace dyplomowe, jak większość prac naukowych, ma interlinie na poziomie 1,5 pkt. Ustawienia standardowe programu Word oznaczają interlinię na poziomie 1,15 pkt. Edycji owych ustawień można dokonać poprzez edycję w pasku 'narzędzi głównych', w następujący sposób (zdjęcie poniżej):

ustawienie interlinii

2. Edycja odstępów w układzie strony

O ile edycja interlinii jest kwestią dość znaną to, edycja i ustawienia odstępów 'powyżej' 'poniżej' nie jest należycie stosowana w ustawieniach technicznych pracy. Odstępy powinny być regulowane zwykle w przypadku tekstów w tabelach, jak również tekstów nad nimi i pod nimi a także zapisów przy wykresach i rycinach.

Odstępy podobnie jak interlinia powinny mieć 1,5 pkt zarówno dla 'powyżej' jak i 'poniżej'. Standardowe ustawienia programu to 0 pkt. 'powyżej' i 10 pkt. 'poniżej'.

Jak dokonać edycji odstępów?Pasek 'układ strony' znajduje się jako trzeci w kolejności od paska podstawowego 'narzędzia główne', tam w zakładce odstępy w oknie 'poniżej', 'powyżej' wpisujemy preferowane wartości, zwykle jest to 1,5 pkt.

Edycja odstępów jest też ważna z innego punktu widzenia, a mianowicie: standardowe ustawienia Worda wskazują, że odstęp 'poniżej' osiąga 10 pkt. W przypadku pisania tekstu, rozpoczęcia nowego akapitu w tekście Tworzy się przerwa wielkości jednego entera. Takie odstępy w pracach dyplomowych są zbędne, często wręcz niedopuszczalne.


Więcej porad dotyczących pisania prac dyplomowych możecie znaleźć w tym poradniku http://www.pracedyplomowe.edu.pl/poradnik.html o pisaniu prac licencjackich i magisterskich
    tagi
  • pisanie pracy
  • edycja tekstu
  • ustawianie interlinii
  • edycja odstępów

Chcesz dodać ofertę?

Dodaj ogłoszenie

Wyszukaj w serwisie

Pisanie opracowań

antyplagiat, bez przedpłat, gwarancja

Szybka wycena